Klubturnering

 

Resultater af klubturneringen 2017/18

 

Gruppe 2

Niels Larsen 12 point

Askov Hove 9½

Børge Holmgård 9½

Egon Rosendahl 7½

Niels A. Vestersager 7

Ejgil Laugesen 4

Johannes S. Olesen 2½

 

Gruppe 1

Peder Brøgger 13 point - Klubmester!

Claus O. Hansen 11½

Jørgen Nørgård 8

Knud S. Mathiasen 8

Frede B. Vistisen 5½

Allan Bang 5

Jesper L. Thomsen 4

Karl M. Jensen 1

 

 

 

 

 

 

Vorgod Klubturnering Foråret 2018

Vi spiller første runde mod den samme modstander som i efteråret, men nu blot med den modsatte farve! 

 

Runderne/turneringskalender:

9/1:  1. runde

6/2:  2. runde

27/2: 3. runde

5/3: Afslutning holdturnering B-rækken (i Herning)

6/3: Afslutning holdturnerning A-rækken (i Vorgod)

13/3: 4. runde

20/3: 5. runde

3/4:  Udsatte partier/hængepartier

10/4: 6. runde

17/4: 7. runde

24/4:  Generalforsamling

 

 

 

Vorgod Klubturnering Efteråret 2017

Så er vi ved at være klar til at blænde op for en række spændende kampe i løbet af den dunkle efterårstid.

Det endelige program udleveres den 3. oktober, men der kan nu kastes lys over grupperne:

Gruppe 1:

http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=24631&groupId=4422&curtab=tour-table

Gruppe 2:

http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=24631&groupId=4423&curtab=tour-table

 

Praktiske oplysninger om turneringen:

Runderne/turneringskalender:

26/9:  1. runde

3/10:  2. runde

10/10: 3. runde

17/10: Efterårsferie

24/10: 4. runde

31/10:  Hængepartier/udsatte partier

7/11: Holdskak i ugen

14/11:  5. runde

21/11: Holdskak i ugen

28/11: 6. runde

5/12:  Holdskak i ugen

12/12: 7. runde

19/12:  Juleafslutning

 

 

 

 

Klubturnering Forår 2017

Gruppe 1:

 http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=24080&groupId=3467&curtab=tour-table

Gruppe 2:

 http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=24080&groupId=3468&curtab=tour-table

 

BEMÆRK at der spilles med modsatte farver af det angivne i tabellerne. Havde du hvid mod en modstander i efterårsturneringen, så skal du nu have de sorte klodser! I gruppe 1 indtræder Claus O. Hansen i stedet for Jesper Lund Thomsen og i gruppe 2 indtræder Frank Bendtsen i stedet for Mads Yde Pedersen.  

 

For datoer for de enkelte runder og aftener til hængepartier/udsatte partier samt uger med holdskak : se Kalender

 

 

Klubturening Efterår 2016

Gruppe 1:  http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=23850&groupId=2989&curtab=tour-table

Gruppe 2:  http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=23850&groupId=2990&curtab=tour-table

 

Runder:

1. runde 27.9

2. runde 4.10

3. runde 11.10

4. runde 25.10

5. runde 15.11

6. runde 29.11

7. runde 3.1

 

Holdskak afvikles i ugerne med følgende tirsdage:

8.11   20.11 13.12  17.1  31.1  28.2 og 14.3

Besøg fra Ringkøbing Skakklub 6.12

Ingen skak i uge 42

Resterende tirsdage er til hængepartier/udsatte partier.

 

Trykt program udleveres tirsdag den 4.10.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klubturneringen 2015/16 bliver afviklet som dobbeltrunde i 2 8-mandsgrupper. 

Som noget nyt bliver turneringen administreret via DSU turneringssytem. 

Se grupperne via disse links:

Gruppe 1: http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=23079&groupId=1550&curtab=tour-table

Gruppe 2: http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=23079&groupId=1551&curtab=tour-table

 

2. etape af klubturneringen finder du links til her. Vi spiller første runde tirsdag den 12. januar 2016. Der er sket lidt udskiftninger i grupperne. Jørgen Nørgaard holder en pause og i stedet træder Claus O. Hansen ind i Gruppe 1. I Gruppe 2 er Anders Dithlevsen klar til kamp igen - han erstatter Jesper L. Thomsen. 

Gruppe 1

http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=23284&groupId=2004&curtab=tour-table

Gruppe 2

http://turnering.skak.dk/TournamentActive/Details?tourId=23284&groupId=2005&curtab=tour-table

OBS!  Runde datoer findes ved at vælge fanebladet Runder under de 2 links til grupperne!

 

Der er afsat følgende dage til udsatte partier/hængepartier:

Tirsdag den 23/2

Tirsdag den 5/4

 

 

 

SLUTRESULTAT KLUBTURNERINGEN 2014/15

På grund af tekniske problemer med turneringskemaerne gengives det samlede resultat i begge grupper i stedet på denne måde:

Gruppe 1 

1. Jørgen Nørgaard           6,5 point  - KLUBMESTER

2. Knuds S. Mathiasen       6     -           (korr. 21,25)

3. Peder Brøgger              6     -           (korr. 19,75)

4. Allan Bang                   4,5  -

5. Frede B. Vistisen         4     -            (korr. 12,5)

6. Askov Hove                 4     -            (korr. 9)

7. Karl M. Jensen            3     -

8. Jesper L. Thomse       1,5  -      

9. Bennet Nielsen           0,5  -

10. Ingen deltager.....

 

Gruppe 2  

1. Niels A. Vestersager   8  point

2. Anders Dithlevsen      6,5 -         (korr. 23)

3. Børge Holmgaard       6,5 -         (korr. 21)

4. Egon Rosendal           5    -         (korr. 18,5)

5. Erik Lauritsen            5   -          (korr. 18)

6. Johs Skov Olesen       5   -          (korr. 15)

7. Eigil Laugesen           4   -  

8. Mads Y. Pedersen       2  -           (korr. 6) vandt indbyrdes kamp mod Torben H.

9. Torben Holdgaard      2 -            (korr. 6)

10. Børge Nielsen          1 -